Root Nedir?
Root Nedir?

Root Nedir?

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Hemen Puan Ver!)
Loading...

Root Nasıl Atılır?

Root nedir?” sorusunun cevabını merak edenler için açıklayıcı bir yazı hazırlamak istedik. Eğer sizin de Android telefonunuz varsa ve siz de teknolojiyi kurcalamaktan hoşlanıyorsanız telefonunuza root yapmak isteyebilirsiniz.

Bazı kişiler kullandıklara telefona ekstra özellikler katmak isterler. Üretici bu ekstra özellikleri kısıtlasa da bu sınırları kaldırma şansınız vardır. Buna Android işletim sistemi izin verir. Root yapma şartıyla tamamen kişiselleştirebileceğiniz bir telefona sahip olabilirsiniz.

 

Bildiğiniz gibi bilgisayarlarda genelde Windows işletim sistemi kullanılır. Bu işletim sisteminin iki çeşit hesabı vardır. Biri Administrator’dür. Bu hesap, bilgisayardaki tüm ayarları düzenleyebilir, dosyaların tamamına erişebilir yani her istediğini yapabilir. Linux işletim sisteminde ise Administrator Root hesabı vardır. Root yetkisine sahip değilseniz, o cihazdaki hiçbir şeyi düzenleyemezsiniz. İşte telefonunuzda da tıpkı bunun gibi tam yetki sahibi değilsiniz. Bilgisayarınıza root atarak bu yetkiye sahip olabilirsiniz.

Root Nedir

Peki, root nasıl atılır? Telefonunuzun “Ayarlar” kısmından “Cihaz Hakkında” bölümüne girin. “Yapım Numarası” ya da “Kernel Numarası” yazan kısma 10 kere tıklayın.

Her tıkladığınızda kaç tıklama kaldığına dair bildirim alacaksınız. “Geliştirici Seçenekler” aktif ise “Ayarlar” menüsünde “Cihaz Hakkında” bölümünün hemen üstünde “Geliştirici Seçenekleri” menüsünü göreceksiniz. Buradan “USB Hata Ayıklama Modu” yazısına tik koyun. İşte telefonunuz root için hazırdır.

 

Root yapma programını bilgisayarınıza indirip çalıştırın. Size bağlı bir cihaz olmadığını söyleyen bir yazıyla karşılaşacaksınız. Telefonunuzu USB ile bağlayın. Karşınıza çıkan seçeneklerin hiçbirini seçmeden bekleyin ve cihazınız ile uygun Driver programının otomatik inmesini sağlayın. Ekrana çıkan “ROOT” seçeneğine tıklayın. İşlemler bitince “FINISH” seçeneğini seçin.

 

Böylece telefonunuz root’lanmış olacaktır. Artık telefonunuzu USB’den çıkartabilirsiniz. Google Play Store’dan “Supsu” programını (# resimli olan) indirerek root izinlerini rahat bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Instagram Fotoğraf İndirme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?