SSD Nedir?
SSD Nedir?

SSD Nedir?

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Hemen Puan Ver!)
Loading...

SSD Nedir? Ne İşe Yarar?

Açılımı Solid State Drive, yani Türkçesi Katı Hâl Sürücü anlamına gelen SSD’ler yeni teknolojide sabit disklerin yerini alan harika parçalar diyebiliriz. Gördüğünüz gibi teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki, bilgisayarlar bile artık onun hızına yetişemiyor. SSD’nin eski hard disklerden en önemli farkı daha yüksek hıza, daha az gürültüye ve daha iyi verime sahip olmalarıdır.

 

Teknoloji ile yakından ilgilenen kişiler haberi aldıkları anda, “SSD nedir? SSD nasıl kullanılır? SSD ne işe yarar?” gibi soruların cevaplarını aramaya başlamıştır. Biz de sizler için bu yeni teknolojiyi daha yakından tanımanız için bir yazı hazırlamak istedik. O zaman parçayı anlatmaya başlayalım.

SSD Nedir

Şimdiye kadar kullandığınız bilgisayarlarınızdaki sabit disklerinizden yeterli verimi alamadığınızı biliyoruz. Saniyede 150 MB yazma kapasitesine sahip sahip diskler en çok da aniden gerçekleşen elektrik kesintilerinde büyük sorunlar yaşamanıza neden oluyor. SSD teknolojisi ile bu soruna son geliyor. Bu parçaların saniyede 560 MB yazdığını söylersek artık sabit disklerin geride kaldığını söyleyebiliriz değil mi?

 

SSD’lerin bunlar dışında da pek çok avantajı bulunmaktadır. Düşük enerji kullanmanızı sağlar. Isı ve ses yönünden tüm dezavantajları ortadan kaldırır. Çalışma prensipleri ise tıpkı RAM’ler gibidir. Bunlar NAND Flash Yonda adında br alanda depolanırlar. Bu şekilde ani elektrik kesintilerinde bilgilerinizi korumaya alırlar.

 

Bunlar ise kendi aralarında iki gruba ayrılır. Biri uzun süreli bilgi depolama özelliğine sahip Flash Yongalarıdır, diğeri ise kısa süreli bilgileri depolayan Volatil SDRAM’lerdir. Flash Yongaları da MLC ve SLC olarak ikiye ayrılır. Şimdilik bu kadar bilginin yeterli olacağını düşünüyoruz. SSD’ler sizi de çok heyecanlandırmadı mı?

Bir önceki yazımız olan Root Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?