Telefon Suya Düşerse Ne Yapılır?
Telefon Suya Düşerse Ne Yapılır?

Telefon Suya Düşerse Ne Yapılır?

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Hemen Puan Ver!)
Loading...

Suya Düşen Telefona Ne Yapılır?

Telefon suya düşerse ne yapılır?” sorusunun cevabını arıyorsanız muhtemelen şu anda suya düşmüş bir telefonunuz için endişeleniyorsunuz. Panik yapmayın, çünkü çaresi var. Artık akıllı telefonlar elimizden düşmediği için gün içinde çizilme, kırılma gibi sinir bozucu sorunlardan daha beteri var ki suya düşme durumu başımıza gelebiliyor.

 

Telefon Suya Düşerse Ne Yapılır?

 

Çok büyük paralar ödediğiniz telefonu su ile temas ettiğinde tedirgin olmanız çok normaldir. Sizi uyarmamız gereken ilk konu, telefonunuza saç kurutma makinesi tutma hatasına düşmeyin. Çünkü sıcak hava cihazınızın iç donanımına zarar verir. Mekanik parçalar ısıl işlemlerden uzak tutulmalıdır. Şimdi telefon suya düşerse ne yapmanız gerektiğini detaylıca açıklayalım.

 

Öncelikle telefonunuzu hemen kapatın. Kapatmak için arkasındaki bataryayı çıkartma yöntemini kullanın. Telefonu kapatmanızın nedeni; telefon içine sızan su telefonun ısı dengesini bozarak çalışmasını olumsuz yönde etkilemesindendir.

 

Telefonunuzu bir havlu yardımıyla kurulayın. Havlu, suyu içine hapsedeceği için tüm suyu bu şekilde giderebilirsiniz.

 

Yapabildiğiniz kadar telefonu parçalarına ayırın. Bu şekilde telefonu güvence altına almış olacaksınız. Eğer IPhone kullanıyorsanız minik bir tornavidaya ihtiyacınız olacak. Parçaların kaybolmaması için üstünde dikkatinizi dağıtacak bir şey olmayan boş bir masada yapmalı ve çıkardığınız her parçayı beyaz bir peçete üzerinde biriktirmelisiniz (Telefonunuzun garantisi devam ediyorsa bu işlemi pek tavsiye etmiyoruz). Tekrar monte işlemi yaparken yerlerini hatırlayamazsınız, parçalar kuruduktan sonra telefoncuya götürebilirsiniz.

Silika jel kullanabilirsiniz. Bunu daha önceden duymamış olabilirsiniz. Silika jel, toz şeklindedir. Cihazınızı nemden korumaya yardımcı olur. Cihaza su kaçarsa nem yapmadan kurumasını sağlar.

 

Bonus :  Pirinç varsa sorun yok 🙂

Telefonunuzu nemdem kurtarmak için hemen bir kap dolusu pirinçin içine telefonunuzu yatırın, pirinçler telefonunun üzerini tamamen kapatsın ki nem çekme işlemi daha hızlı ve faydalı olsun. Bu işlemi ne kadar uzun süre yaparsanız o kadar faydalı olacaktır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Twitter Hesap Dondurma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?