Wireshark
Wireshark

Wireshark

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Hemen Puan Ver!)
Loading...
  • Geliştirici:

    Gerald Combs

Wireshark İndir

Wireshark programında Voip iletişiminde SIP karmaşası analizinin nasıl sağlandığına dair ayrıntılar bulunuyor. Peki, Wireshark Nedir? Teknik olarak program network akışında bir grafik alt yapısının üzerinde izlenmesinde kullanılan, bazı zamanlar hayat kurtaran önemli bir programdır. Bilgisayarda kurulu olan program ile anlık network karışıklığı takip edilebileceği gibi, Wireshark çok öncesinde kayıt edilmiş dosya uygulamalarının detaylarına bakmak amacı ile kullanılabilir.

 

Tamamen ücretsiz bir yazılım olan program, kurulum işlemi yapacağınız zaman işletim sisteminize uygun sürümü Wireshark İndir kendi sitesinden indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Uygulamayı indirip kurulumu yaptıktan sonra Windows yüklü işletim sistemine sahip bilgisayara Winpcap adında bir uygulama daha kurmanız gerekiyor. Bu programı kurmaktaki amaç, bilgisayarda anlık Ethernet karışıklığının yakalanmasına yardımcı olmaya yarayan programdır.

 

Wireshark, ek uygulamadan gelen veriyi kullanarak grafik çizelgesinden Ethernet karışıklığını ve izleme, inceleme fırsatı verir. Programı başlattıktan sonra bilgisayarınız üzerinden Ethernet akışına bağlı dosya dizinleri ekranda yer alır. Burada tek yapmanız gereken Start sekmesinin alt kısmında bulunan bilgisayarda algılanan Ethernet kartlar listeler halinde görülür. Kartlardan herhangi biri seçilerek tekrardan start butonuna basılarak program ile alakalı Ethernet kartının network karışıklığını algılamaya başlar.

 

Üst kısımda karışıklık anlık bir şekilde görülürken, hangi adresten ne zaman hangi paketler gittiği izlenebilir. Alt kısımda her pakete ait içeriğin değişik kısımlarını inceleyebilirsiniz. Filter sekmesinde farklı fitreler girilir ve verilerin görülmesi sağlanır. Filter bölümü programda oldukça önemlidir çünkü çoğu zaman trafik dışında paket kalıntıları ve inceleme aşamalarını zorlaştırır.

Bir önceki yazımız olan XAMPP başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Kategori:

    Windows

  • Yayınlanma Tarihi:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?